Debaty Oksfordzkie w Polsce mają już ponad 25 letnią tradycję, zapoczątkowaną w 1993 r. przez prof. Zbigniewa Pełczyńskiego i Fundację Szkoła Liderów. W późniejszych latach stały się domeną Krakowskiego Stowarzyszenia Mówców, które w 2016 roku wraz z Fundacją Nowe Przestrzenie rozpoczęło pracę nad ogólnopolskim turniejem debat dla studentów.
Najważniejszą sylwetką dla historii powstania AMPDO jest prezes Krakowskiego Stowarzyszenia Mówców i Koordynator Główny dwóch pierwszych edycji projektu Paweł Nowak. To właśnie jego wizja stworzenia turnieju łączącego środowiska debat z całej Polski i promowania wartości edukacyjnych wypływających z formatu oksfordzkiego dla studentów stała się fundamentem dla nowego projektu.
Paweł Nowak, koordynator dwóch pierwszych edycji i prezes Krakowskiego Stowarzyszenia Mówców
Pomysł wdrażany przez małopolskie ośrodki debaty bardzo szybko spotkał się z aprobatą całości środowiska debat w Polsce. Niedługo później sprzymierzone w organizacji turnieju KSM i stowarzyszenie Nowe Przestrzenie otrzymały wsparcie finansowe Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na działalnosć aktywnie upowszechniającą naukę.
W pierwszej edycji turnieju największy nacisk położony został na animację regionalnych ośrodków debat i promocję formuły oksfordzkiej za pomocą 80 warsztatów w całej Polsce. Zwieńczeniem całorocznej pracy był trzydniowy turniej w Krakowie, w którym wzieły udział aż 52 drużyny z całego kraju. Zwycięzcami okazali się reprezentanci Klubu Debat Parlamentarnych Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Projekt zakończył się sukcesem a poziom zainteresowania debatami na krajowych uczelniach i rosnące oczekiwania społeczności sprawiły, że organizatorzy od razu rozpoczęli pracę nad kolejną edycją.
Organizatorzy, uczestnicy, wolontariusze - I AMPDO
W drugiej odsłonie Mistrzostw organizatorzy największy nacisk położyli na pracę organiczną i animację regionalnych ośrodków debaty. Zachęceni zainteresowaniem pierwszą edycją w całej Polse, ,zdecydowali o roszerzeniu schematu turnieju o etapy eliminacyjne, odbywające się cyklicznie w 6 miastach w Polsce. Oznaczało to początek historii AMPDO w Lublinie, Łodzi, Wrocławiu, Poznaniu i Warszawie. Zwycięzca każdego z turniejów eliminacyjnych awansował do fazy finałowej, która zgodnie z tradycją odbyła się w Krakowie (poprzedzona eliminacjami centralnymi). Tytuł Mistrzów Polski II AMPDO wywalczyła reprezentacja Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego z Warszawy.
W każdym z tych miast organizatorzy nawiązali współpracę z najważniejszymi ośrodkami akademickimi, które stały się od tego momentu stałym partnerem turniejów eliminacyjnych.
W trzeciej edycji organizatorzy w jeszcze bardziej wyraźny sposób przesunęli nacisk projektu na współpracę z regionalnymi ośrodkami debaty. Do grona parnerów regionalnych dołączyły placówki z Gdańska i Rzeszowa, dając biorącym udział drużynom szanse na awans w jeszcze więszej liczbie turniejów regionalnych. Od tego roku z każdych eliminacji awansowały po dwie drużyny.
W tej edycji na pozycji koordynatora AMPDO Pawła Nowaka zastąpił inny członek zarządu Krakowskiego Stowarzyszenia Mówców – Rafał Lega.
Rafał Lega, koordynator III AMPDO i sekretarz Krakowskiego Stowarzyszenia Mówców
W trzeciej edycji projektu wzięła udział rekordowa liczba uczestników, a rosnące w imponującym tempie zainteresowanie warsztatami i wykładami otwartymi pozwoliło na nawiązanie kontaktów z kolejnymi potencjalnymi partnerami, jak na przykład ośrodki akademickie z Torunia i Katowic. Do zespołu organizatorów w trakcie trzeciej odsłony projektu dołączyło trzech nowych członków Krakowskiego Stowarzyszenia Mówców.
Zwycięsko z Wielkiego Finału III edycji Mistrzostw wyszła reprezentacja Studenckiego Koła Naukowego Austriackiej Szkoły Ekonomii Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.
Organizatorzy, uczestnicy, wolontariusze - III AMPDO
Akademickie Mistrzostwa Polski Debat Oksfordzkich są finansowane w ramach umowy nr 959/P-DUN/2017 ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę.